Українська література 7 клас

Інтелектуальна літературна гра  для  учнів 7 класу
"Що? Де? Коли?"
Сторінками вивчених творів.
Мета уроку:узагальнити і закріпити вивчений матеріал, удосконалювати культуру зв’язного мовлення; сприяти розвитку продуктивного  мислення, уміння вдумливо й уважно читати твори, розвивати кмітливість, вміння відстоювати  власну думку, працювати у команді, виховувати повагу до письменницької праці.
Тип уроку: урок-гра.
Оформлення класу:
Ø Посередині класу стіл з ігровим колесом.
Ø  Конверти із завданнями.
Ø Таємна «чорна»  скринька із додатковими предметами для завдань.
Ø Мультимедійний проектор.
Ø Призи та нагороди.
Хід уроку
І.Організаційний момент. (Звучить музика початку гри «Що? Де? Коли?». Штраус «Так говорив Заратустра»)
Учитель.
   Шановні друзі, учасники гри, гості, вболівальники! Як ви вже зрозуміли з музичного вступу до нашого уроку сьогодні усім нам випала гарна нагода відчути себе  на зйомках інтелектуального ток-шоу «Що? Де? Коли?», а декому навіть виявити знання та кмітливість за ігровим полем у цій славнозвісній передачі. Та це буде не зовсім звична для нас гра, адже до редакції "Що? Де? Коли?" надійшли листи із запитаннями від учителів, які викладають у вашому класі, тож саме вони й будуть вашою командою-суперницею. Та й листи непрості! Вчителі, які вам надіслали завдання,  «закодували себе» за певним символічним зображенням на конверті, отже, щоб отримати запитання, вам спочатку потрібно буде відгадати, який учитель його надіслав. Упевнена, що гра буде цікавою і переможе  найуважніша, найрозумніша команда. А я бажаю ВАМ перемоги!
Перед тим, як розпочати гру,  нагадаємо  її правила. Закликаю вас до їх неухильного дотримання. Увага на екран ( проектуються правила гри на мультимедійну дошку).
Правила гри "Що? Де? Коли?"
1.     На спілкування та визначення відповіді дається одна хвилина.
2.     Якщо ви знаєте відповідь до початку відліку часу, то можете відмовитись від цієї хвилини  і згодом використати її.
3.     Під час обговорення поводитись чемно, не перебивати один одного, вислухати усі версії.
4.     Тільки капітан команди визначає, хто буде відповідати.
5.     Коли хтось із членів команди   відповідає, ніхто не має права перебивати чи доповнювати його.
6.     Бути максимально уважними, зібраними, дружними.
7.     Вірити у перемогу своє команди!

Команда знавців займає  місця за ігровим полем, представляє свою назву, девіз та капітана.
І раунд
(Під музичний супровід «Дзиґа» із гри «Що? Де? Коли?» обертається дзиґа на ігровому колесі, зупинившись, стрілка вказує на той чи інший сектор)
*    Гравці повинні за зображенням на конверті, визначити від якого саме вчителя запитання, який предмет він викладає, назвати його ім’я та по батькові. Не виконавши ці умови, вони не мають права розкрити конверт.
Сектор 1.Запитання від учителя біології.
Назвіть, які квіти і у яких прозових творах, вам зустрічалися на уроках української літератури?
 (Нарциси,тюльпани, мальви,зозулині черевички, півонії, жоржини у повісті Б.Харчука «Планетник», нагідки у новелі Л.Пономаренко «Гер переможений»).

Сектор 2. Запитання від учителя образотворчого мистецтва .
Назвіть усі кольори та відтінки, які використав В.Симоненко  у поезії «Лебеді материнства».
  (Рожеві, сургучеві, золотий, зелені, білий)

Сектор 3."Чорна скринька".
(Звучить музика, що супроводжує появу чорної скриньки,  James Last із гри «Що? Де? Коли?»).
Запитання від учителя хімії.
Яку назву має кристалічна речовина, що утворюється внаслідок реакції нейтралізації основ або кислот? У якому творі вона згадується, хто його автор?
 ( Сіль. Г.Тютюнник «Климко»)
Музична пауза (номер художньої самодіяльності, який підготували  однокласники-вболівальники).
ІІ раунд
 Сектор 4.
Запитання від учителя географії.
Назвіть письменників-земляків, з творами яких ви познайомилися у 7 класі.
(Григір Тютюнник  «Климко», Василь Симоненко «Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти –людина?», «Гей, нові Колумби й Магеллани», «Перехожий», Анатолій Дімаров «Блакитна дитина»).
Сектор 5.
Запитання від учителя історії.
У якому столітті відбуваються події повісті І.Франка «Захар Беркут». Коротко охарактеризуйте їх.
(Події твору відбуваються  в ХІІІ столітті  і розповідають про героїчну боротьбу галичан проти монголо-татарської навали).

Сектор 6. "Чорна скринька".
Запитання від учителя основ здоров’я.
Ця рослина росте на території України, ми знаємо її практично з дитинства. Плоди її є смачні та корисні для нашого організму. В одному із художніх творів, які ви вивчали у цьому році, вона допомогла прокласти головному герою дорогу до пізнання світу. Назвіть цю рослину, твір, у якому вона згадується, та його автора.
         (Соняшник. Б.Харчук «Планетник»)
Музична пауза (прослуховування у запису будь-якої із пісень на слова  Андрія Малишка  «Пісня про рушник», «Стежина»», «Вчителько моя») .
ІІІ раунд
Сектор 7.
Запитання від учителя математики.
«Що б це значило?»
Розшифруйте подані математичні формули та скажіть, з яким твором вони пов’язані.
            (формули  проектуються на мультимедійну дошку)
1, 2, 3               В.М.+Г.І.=                  5-Б < 6-А                     5-Б+1>6-А
(Усі ці формули пов’язані з твором А.Дімарова «Блакитна дитина»)
1.     1,2,3- Віктор Михайлович знімав стреси, обливаючись щоранку спочатку одним, потім двома  згодом трьома відрами холодної води.
2.     В.М.+Г.І.=         - одруження Віктора Михайловича і Галини Іванівни.
3.     5-Б < 6-А  -  п'ятикласників менше, ніж шестикласників.
4.     5-Б+1>6-А – п'ятикласники разом з класним керівником перемогли шестикласників.                
Сектор 8.
Запитання від учителя музичного мистецтва.
Криптограма
Розгадайте криптограму і скажіть, мелодія якого композитора, написана до «Заповіту» Тараса Шевченка» набула найбільшої популярності в народі?
            (цифри криптограми проектуються на мультимедійну дошку)
4  19  21  6  12  14                         4  16  1  6  15  11  14
                                                                                                                                                           (Григорій Гладкий)
Сектор 8.
Сектор 9. Запитання від учителя світової літератури.
Невеликий здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір алегоричного змісту. Як називається такий твір, які  письменники у світовій та  в українській літературах працювали у цьому жанрі?
 (Байка. Основоположником  байки є Езоп. У цьому жанрі працювали Ж.Лафонтен, І.Крилов, Л.Глібов, Є. Гребінка, Г. Сковорода).
 Сектор 10. «Чорна скринька».
Запитання від учителя трудового навчання.
У скриньці знаходиться народний духовий музичний інструмент, відомий в Україні з княжих часів. Виготовлявся із калинової гілки, бузини, ліщини, очерету та ін. Довжина його сягала 30-40 см, у нижньому кінці просвердлювали 5-6 дірочок. У західних регіонах України мав свої різновиди, часто згадується у коломийках.
                                                                                                          (Сопілка)
Супербліц для капітана команди.
Завдання від учителя української мови та літератури.
(за ігровим полем залишається один капітан, він повинен не розмірковуючи відповісти на три запитання)
1.     Ця рослина зупиняє кров, виховує й годує, хоч її всі і бояться, в одному із творів їй приписували лікувальні властивості.
     (Кропива у тетралогії А.Дімарова «Блакитна дитина»)
2.     «Хвіст-як ниточка, сама-як калиточка, а очі-як сім’я». Про кого говориться у загадці, з яким твором ця істота пов’язана?
                                                       (Мишка. Казка Б.Лепкого«Мишка»)
3.     Хто з митців української літератури мав близько 99 псевдонімів, серед них такі - Джеджалик, Руслан, Мирон, Микита, Живий, Кремінь?
                                                                                            (Іван Франко)
Музична пауза (номер художньої самодіяльності чи прослуховування  запису пісень на слова Д.Павличка, Б.Олійника, Л.Костенко  у сучасному аранжуванні).
Підведення підсумків, нагородження команди та  найкращого  чи найактивнішого гравця грамотами, сувенірами, подарунками із зображенням  сови.
Учитель.

Шановні учасники гри, щиро вдячна вам за напружену, цікаву, гарну гру. Говорю вам не «прощавайте», а «до побачення».  До нових зустрічей!

Немає коментарів:

Дописати коментар